Çocuklarda İnternet Kullanımı Sürelerine Dikkat! - Ege Mavisi Basketbol

Çocuklarda İnternet Kullanımı Sürelerine Dikkat!

Eylül 18, 2019
Çocuklarda İnternet Kullanımı

Çocuklarda internet kullanımı, yetişkinlerde olduğu gibi tablet ve telefon gibi dijital cihazların da yaygınlaşmasıyla giderek artıyor. Fakat yaşam konforunu artıran ve hayatı kolaylaştıran bu teknoloji harikaları, özellikle çocukluk çağında kontrolsüz olarak kullanıldığında; psikolojik, sağlık ve sosyal problemlere yol açıyor.

Günümüzde dış ortamlardaki oyun alanları giderek azalan çocuklar gün boyu evde vakit geçirmek durumunda kalıyor. Bu durumda bilgisayar ve mobil cihaz ekranları vakit geçirmek için birincil kaynak haline geliyor. Çocuk ekran başında daha uslu, sessiz ve çevreyi dağıtmadan oturabilir. Ancak bir süre sonra yemek yeme gibi ihtiyaçlarını ekrana bakarak gideren, daha az konuşan ve sosyal ortamlardan uzaklaşan bir birey haline gelir.

ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI AŞIRI OLURSA SAĞLIKLARININ BOZULMA RİSKİ ARTAR

Çocuklar için oyun oynamak; yemek ve su kadar doğal bir gerekliliktir. Çocuk, oyun oynayarak dünyayı keşfeder, duyusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirir. Serbest oyunun akışına kendini kaptıran çocuklar arzularını, kaygılarını ve çatışmalarını oyuna yansıtarak rahatlar. Ekran çocukların serbest oyun haklarını ellerinden alan bir araçtır. Çocukların hareketlerini kısıtlar, hareketsiz yaşayan ve yüksek kalorili yiyecekler tüketen çocuklar hızla kilo almaya başlar ve sonunda da obezite gelişir. Çocukluk çağında aşırı kilo ile tanışan bireyler, yetişkin dönemde de pek çok sağlık sorunu ile karşılaşabilir.

Ekranda sık sık karşılaşılan moda, cinsellik, alışveriş gibi yetişkin kavramları çocuklar için uygun değildir. Ayrıca filmler arasına yerleştirilen ve yetişkinlerin de fark etmediği bilinçaltı telkin, gizli ses ve subliminal mesajlarla çocukların zihni yönlendirilebilmektedir.

YÜZ YÜZE İLETİŞİM HER ZAMAN DAHA FAZLA OLMALI

Bilgisayar oyunları hiçbir zaman gerçek çocuk oyunlarının yerini tutamaz. Bu nedenle sanal oyunlarla tanışma yaşı 7 olmalıdır. İnternet kullanımı, ilkokul yaşında aile denetiminde şifre kullanılarak öğretilebilir. Haberleşme ve güvenlik problemi olmadığı sürece cep telefonu lise çağlarına kadar alınmamalıdır. Sosyal medya hesaplarının açılmasına 16 yaşından önce izin verilmemelidir.

Hangi yaş grubu ne kadar süreyi ekran başında geçirebilir?

 0-3 yaş çocuklar olabildiğince ekrandan uzak tutulmalıdır.

  • 3-6 yaş çocuklar günlük toplam süre 20-30 dakika
  • 6-9 yaş çocuklar günlük toplam süre 40-50 dakika
  • 9-12 yaş çocuklar günlük toplam süre 60-70 dakika
  • 12 yaş üzeri çocuklar günlük toplam süre 120 dakika ekrana bakabilir.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ipuçları…

  • Teknoloji bir oyun değil bilgiye ulaşma aracı olarak tanımlanmalı, tüm aile bireyleri aynı şekilde kullanmaya özen göstermelidir.
  • Çocukta ekran bağımlılığı hissedildiğinde aile içi iletişim arttırılmalı, anne ve baba ev içinde mutluluğu arttıracak araç ve yöntemler geliştirmelidir.
  • Aile iletişimine yardımcı olacak ve sorunların çözümüne katkı sağlayacak önemli davranışlardan biride aile toplantılarının düzenlenmesidir.
  • Teknolojinin kontrollü ve sınırlı bir şekilde kullanımının öğretilmesi çocukların ekranda karşılaşacakları kötülüklerden ve bağımlılıktan korur.
  • İnternet filtreleme yöntemlerinin kullanılması ve ekran kullanımın ortak alanlarda ebeveynlerin görebileceği yerlerle sınırlandırılması çocuğun yanlış sitelere ulaşmasını engelleyebilir.

Kaynak: Memorial Hastanesi