Maçlarda Odaklanmanın Önemi - Ege Mavisi Basketbol

Maçlarda Odaklanmanın Önemi

Eylül 12, 2019
Maçlarda Odaklanmanın

Maçlarda odaklanmanın veya antrenmanlarda odaklanmanın sporcuların performanslarını kesinlikle artırdığı söylenebilir.

Odaklanmak, yaşanmakta olan anda olan bitenlere yargılama olmadan, merakla dikkat vermek ve neler olduğunu kabul etmeye istekli olmaktır. Biri eğer gelecek ya da geçmiş hakkında çok fazla düşünüyorsa bu onun zihniyetine etki edecektir. Düşüncelerimiz etrafımızı sardığında bizi şu andaki ana entegre olmamızı engelleyen bir stres tepkisi yaratır. Dikkatlilik, sporculara zihin-beden bağlantıları, odaklanma, dikkat değiştirme ve hatalardan kurtulma konularında yardımcı olur. Bunun yanında sporculara, performanslarının bir bölümünü -duyguları önlerini kesmeden- gözlemlemelerine izin verecek ve hataları düzeltecektir.

Dikkatli ve odaklanmış bir sporcu olmanın bazı yolları vardır:

  • Sessizce oturun ve günde en az 10 dakika boyunca tamamen nefesinize ve vücudunuza odaklanın.
  • Performansınıza yansıtın. Ne iyi gitti? Neleri geliştirebilirsiniz? Hatalarından nasıl öğrenebilirsiniz?

Dikkatli oldukları zaman sporcular stres yönetimi, düşünme, hataları düzeltme, odak değişimi, ne zaman geri çekilecekleri ve enerjilerini ne zaman açacakları konusundaki farkındalıklarını geliştireceklerdir.

Maçlarda odaklanmanın, sporcuların zihinlerini oyunda tutmayı başardıkları sürece içsel veya dışsal dikkat dağıtıcı faktörler olsa da oyun içi stresli durumlarla daha iyi başa çıkabilmesine katkısı oluyor. Dolayısıyla hem ebeveynler hem de antrenörlerin sporculara meditasyon alışkanlığı kazandırması performanslarını artırıcı bir etki yaratacaktır.

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı