Basketbolun Sağlığınıza 10 Temel Faydası - Ege Mavisi Basketbol

Basketbolun Sağlığınıza 10 Temel Faydası

Ekim 19, 2019

Basketbolun sağlığınıza birçok faydası vardır. Bireysel veya takım olarak oynamanız farketmez, zinde ve sağlıklı kalmak için basketbol önemli bir yardımcıdır. Şimdi basketbolun faydalarından 10 tanesini sıralayalım.

1) BOL MİKTARDA KALORİ YAKARSINIZ

Basketbolda koşmak, zıplamak gibi temel hareketlerin yanında oyun içerisinde yaptığınız birçok fiziksel hareket enerji harcamanızı ve önemli miktarda kalori yakmanızı sağlar. 75 kg ağırlığındaki bir insan, bir saat içerisinde yüksek performanslı basketbol oynayarak 600 kalori yakabilir.

2) STRESİNİZİ AZALTIR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİRSİNİZ

Stresten uzak durmak sizin daha fazla odaklanmanızı ve sorunlar karşısında daha kolay çözümler üretmenizi sağlar. Basketbol ve diğer sporları yaparak stresinizi azaltabilir ve sosyalleşme imkanı elde edersiniz. Sosyalleşebilen insanlar depresyon riskinden gittikçe uzaklaşır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olur.

3) KALP VE DAMAR SAĞLIĞINIZI KORURSUNUZ

Basketbol sizin kalp ve damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Daha çok oynadıkça kalp atışlarınızı hızlandırırsınız, fiziksel dayanıklılığınız artar ve kalbinizi daha sağlıklı hale getirirsiniz. Kalp krizi riski de büyük oranda azalır.

4) KEMİKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİRSİNİZ

Bu spordaki zıplama ve benzeri fiziksel hareketler kemiklerinizin güçlenmesine katkı sağlar. Kemikleriniz ve kaslarınız zaman içerisinde daha güçlü hale gelerek fiziksel aktivitelerinizdeki dayanıklılığınızı da artırır.

5) MOTOR YETENEKLERİNİZ VE KOORDİNASYONUNUZ GELİŞİR

Serbest atış ve sıçrayak atılan şutlar el-göz koordinasyonunu sağlama açısından yardımcı olur. Kaçan şutların ribauntlarını almak da bütün vücudunuzun uyum içerisinde hareket etmesini gerektiren bir harekettir. Temel basketbol hareketlerinden biri olan top sürme de çok daha iyi bir koordinasyon gerektirir. Basketbolu ilk kez öğrenirken top sürme antrenmanlarında eller ile gözler arasındaki koordinasyon gelişir ve bu yetenek iyi bir seviyeye eriştiğinde oyuncular artık topa bakmadan hareket etmeye başlarlar.

6) DAHA DİRENÇLİ BİR VÜCUDA SAHİP OLURSUNUZ

Bu spor dalında tüm vücudunuzu çalıştırma şansına sahip olursunuz. Kas gelişimine de yardımcı olur. Fiziksel temasların da fazlaca yaşandığı bir spor dalı olduğundan oyuncuların vücut yapıları da aldıkları temasa karşı ayakta durabilmeleri için daha gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Özellikle savunmayı geliştirmek için yapılan antrenmanlarda deltoid, boyun, sırt alt bölgesi ve ana kas bölgelerinde güçlenmeler olur. Ayrıca bacaklar ve kollar da gelişerek daha esnek hal alır.

7) UZAYSAL FARKINDALIĞINIZ GELİŞİR

Uzaysal farkındalık vücudunuzun uzay ve zaman düzleminde hangi konumda olduğunu bilmeni demektir. Kedilerin neden hep dört ayakları üzerine düştüklerini merak ettiniz mi? Vücut farkındalığı. Bu şekilde dengede kalırsınız.

8) MENTAL OLARAK GELİŞİRSİNİZ

Basketbol geniş bir fiziksel yetenek yelpazesine ihtiyaç duyar. Ancak mental olarak da iyi durumda olmak zorundasınız. Basketbol gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, oyuncuların saha içerisinde yaşananları çok çabuk kavrayıp, hızlı ve efektif kararlar vermeleri gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle yüksek tempoda oynanan bir oyun olduğu için basketbolda kendinizi takım arkadaşlarınızla uyum içerisinde kalmak, onların ve rakibinizin hareketlerine karşı en hızlı ve en doğru aksiyonu almak konusunda eğitmek zorundasınız. Bu anlamda yaşayacağınız gelişme gerçek hayattaki karar alma ve problem çözme başarınızı da artıracaktır.

9) ÖZGÜVENİNİZİ ARTIRIRSINIZ

Basketbol gerçek anlamda özgüven artırıcı bir spordur. İsabetli şutlar attığınızda veya kazanan bir takımın parçası olduğunuzda kendinize olan güveniniz artar. Kendine güveni olan insanlar da hayatlarında karşılaştıkları olumsuzluklara karşı daha güçlü olurlar. Yeteneklerini en üst seviyede ortaya koyabilirler.

10) KONSANTRASYONUNUZ ARTAR VE DAHA DİSİPLİNLİ OLURSUNUZ

Basketbol diğer her sporda olduğu gibi belirli kurallara göre oynanır. Bu kuralları ihlal ederseniz karşılığında sadece siz değil takımınız da cezalandırılır. İç disiplininizi artırıcı çalışmalarla daha adil ve temiz bir oyunun oynanmasını sağlarsınız. Oyuna daha fazla konsantre olur ve kurallar içerisinde kalarak takımınıza faydalı bir oyuncu olmaya çalışırsınız. Bu tutumunuz gerçek hayatınıza da yansır.

Kaynak: ReSYNC Your Life: 28 Days to a Stronger, Leaner, Smarter, Happier You / Samir Becic